Mozaika jest świetnym pomysłem na oryginalną, ale zarazem modną łazienkę, urządzoną według swoich upodobań. Sztuką jest jednak dobranie jej w ten sposób, aby wyglądała spójnie z resztą wyposażenia i aby dopełniała jej styl. Jaka mozaika do łazienki?

Dlaczego warto postawić na mozaikę?

Mozaika jest trafnym wyborem pod względem praktycznym, ponieważ chroni ściany przez zabrudzeniami i wilgocią, której w łazience nie brak. Jej dużym plusem jest rozmiar, który umożliwia pokrycie różnego rodzaju powierzchni, od zaokrąglonej wanny, po małego rozmiaru półkę. Mamy więc duże możliwości, w przeciwieństwie do płytek w większych rozmiarach. Kolejną zaletą jest jej sprzedaż w plastrach, czyli na kawałkach siatki, dzięki czemu montaż jest bardzo szybki i prosty. Natomiast w przypadku uszkodzenia jednej kostki, wystarczy wymienić tylko ją, nie demontując przy okazji wszystkiego wokoło. 

Jaka mozaika do łazienki?

Jaka mozaika do łazienki?Kiedy już zdecydujemy się na mozaikę w pomieszczeniu, zastanówmy się jaka będzie nam najbardziej odpowiadać. Wyróżniamy między innymi szklane, drewniane, kamienne i metalowe. Mozaika szklana jak sama nazwa wskazuje to szklany wyrób, który może być przezroczysty, wzbogacony brokatem lub zabarwiony na określony kolor. Może być w wersji matowej lub błyszczącej. Pierwsza sprawdza się w większych pomieszczeniach, które nie potrzebują optycznego powiększenia. Natomiast druga wersja rewelacyjnie nadaje się do małych łazienek. Należy pamiętać jednak, że szkło dosyć łatwo ulega zarysowaniu. 

Jej drewniana wersja powstaje z gatunków drewna, które są wysoce odporne na ścieranie np. jesion, dąb, czy wenge. Kolor i styl tego typu mozaika sprawi, że wprowadzimy we wnętrzu łazienki harmonijny styl. Warto dopasować różnego rodzaju dodatki, które także będą drewniane, aby całość wyglądała spójnie. Drewniana mozaika świetnie będzie się prezentować z zielonymi liśćmi paproci, dla których na pewno znajdzie się miejsce w większej łazience. 

Mozaika kamienna i metalowa

Kamienna mozaika powstaje w wyniku szlifowania i przycinania do odpowiedniego rozmiaru. W tym celu zazwyczaj używany jest marmur, łupek, trawertyn i kwarcyt. Kamień jest odporny na ścieranie, dlatego spokojnie można go używać w różnych miejscach. Dodatkowo jest on świetnym rozwiązaniem, dla osób lubiących nowoczesny design. 

Mozaika metalowa pozwala na stworzenie eleganckiego i zarazem prostego, surowego wnętrza. Jest ona produkowane ze stali nierdzewnej, odpornej na wilgoć. Jej ogromną zaletą jest łatwość czyszczenia oraz tradycyjny wygląd. W tym przypadku także mamy możliwość wyboru matowej lub błyszczącej wersji.