Jaka wanna okaże się najlepsze do naszej łazienki? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się błaha, jednak – wbrew pozorom – w istocie jest znacznie trudniejsza. Istnieją bowiem różne rodzaje wanien, dlatego też należy przed ostatecznym wyborem odpowiednio się zastanowić.

Wśród rodzajów wanien znaleźć można:

  • wannę akrylową;
  • wannę metalową (stalową);
  • oraz wannę kamienną.

Rodzajów wanien jest sporo, jednakże to właśnie akrylowe, stalowe i kamienne są z całą pewnością najpopularniejsze.

Wanna akrylowa

Wanny akrylowe w ostatnim czasie mocno zyskują na swojej popularności. Pierwsza taka została wykonana w 1947 roku w Austrii i – co ciekawe – służyła aż do połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Są one zatem bardzo trwałe i solidne. Oprócz tego, należy wspomnieć o tym, że dzięki właściwościom akrylu istnieje możliwość uzyskania ciekawych, oryginalnych kształtów. To sprawia, że są one przyjemne w dotyku i wyróżniają się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Ich dodatkowym atutem jest także łatwość w utrzymaniu czystości oraz lekkość.

Wanny akrylowe można zakupić w różnych wersjach kolorystycznych. Często montowane są w nich także systemy hydromasażu.

Wanna metalowa (stalowa)

Jaka wanna będzie najlepsza?Wanny ze stali to kolejny rodzaj wanien, o jakich można pomyśleć. Są dostępne w wielu kształtach, wersjach kolorystycznych, a nawet wymiarach. Tenże rodzaj jest odporny na wszelkie zarysowania, uderzenia, a nawet działanie wszelkich detergentów. Nie są także zbyt ciężkie, dlatego są łatwe w transporcie. Są one bardzo trwałe oraz stabilne, a także wyróżniają się tym, że nie matowieją nawet z biegiem lat. Ich wadą jest jednak to, że nie cieszą się zbyt dobrymi właściwościami izolacyjnymi i szybko tracą temperaturę. Mimo to, można zastosować do nich specjalne wkłady polistyrenowe, które da się dostosować do każdego kształtu.

Wanna kamienna

Wanny z kamienia to z całą pewnością jeden z najbardziej oryginalnych modeli wanien. Są one połączeniem natury wraz z luksusem. Kojarzą się z czymś niespotykanym i pięknym. Z całą pewnością przyciągną również uwagę i zachwycą absolutnie każdego. Wanny kamienne są ekologiczne i bardzo praktyczne. Często spotkać je można w salonach SPA i sanatoriach, jednakże coraz częściej także i w prywatnych domach. 

Model ten jest znacznie droższy, ale równocześnie i daje namiastkę luksusu. Wanny te są wykonywane między innymi z kamieni rzecznych, marmuru, onyksu i tym podobne. Warto nadmienić, że cechuje je szlachetność i indywidualizm, których z całą pewnością nie posiadają żadne inne wanny.